Herbata klasyczna oolong

Potocznie nazywane nefrytowymi lub turkusowymi, herbaty oolong to bogactwo smaku i aromatu. Brak goryczki, wysoka zawartość teiny, specjalny proces produkcji oraz możliwość wielokrotnego parzenia tych samych liści czyni te herbaty oryginalnym wyborem. Ich różnorodność daje możliwość codziennej degustacji.

Więcej

Co to jest herbata oolong?

Herbata oolong ma wiele imion – mówi się o niej jako o herbacie smoczej, nefrytowej czy szmaragdowej. Jest to herbata wyjątkowa, której proces produkcji zostaje zatrzymany pomiędzy herbatą zieloną a herbatą czarną, dlatego też często nazywana jest herbata pół-oksydowaną. Mówiąc najprościej jest to herbata, która rozpoczyna proces utleniania, ale nigdy go nie kończy. W zależności od momentu, w którym zostanie zatrzymana produkcja otrzymujemy herbaty oolong o zielonym, jasnym liściu, zbliżone nieco do herbat zielonych lub oolong ciemny – o liściu mocno brązowym.

Produkcja herbat oolong to kunszt przekazywany z pokolenia na pokolenie. Wymaga doświadczenia i precyzji. Herbaty oolong najczęściej można spotkać w dwóch formach – pełnych, puszystych liści lub bardzo kunsztownie zrolowanych kuleczek – tak zwanych perełek. Od kształtu, ale także od legendy, wywodzi się także kolejna nazwa tych niecodziennych herbat – czyli smocza perła.

Jak parzyć oolong

Herbatę oolong można parzyć cieplejszą wodą, ciemne oolong od 80 nawet do 90℃, te jaśniejsze od 75-85℃. Są to jedne z najbardziej ekonomicznych herbat – te same liście można (a czasem nawet trzeba!) parzyć 3-4 razy. Każde parzenie powinno zostać wydłużone o ok. 1 minutę w stosunku do poprzedniego. Pamiętajmy też o dużym zaparzaczu. Herbata oolong to duże, pełne liście zwinięte w małą kuleczkę – podczas parzenia każda z takich perełek mocno się otwiera uwalniając smak i zapach, ale także zajmując sporo miejsca. Ze względu na swoją budowę oolong to idealne herbaty do parzenia w tradycyjnym gaiwanie lub żeliwnym czajniczku. Odpowiednie naczynie da jej miejsce, aby się rozwinąć.

W przypadku herbat oolong, które mają formę kuleczek warto zastosować tak zwane „obudzenie listka”. Poleca ono na zanurzeniu listków w gorącej wodzie na dosłownie kilka sekund, a otrzymany „napar” wylewamy. Dzięki temu procesowi wewnętrze struktury liścia ulegają rozluźnieniu i już pierwszy napar jest bardzo aromatyczny. Jest to zabieg, który można wykonać, ale wcale nie trzeba.

Właściwości herbaty oolong

Oolong to herbaty niezwykłe – ich różnorodność smaku rozciąga się kwiecistych słodyczy po ciepłe, karmelowe smaki. Bardzo rzadko można spotkać oolonga, który ma w sobie goryczkę czy cierpkość – są to herbaty o miękkim, subtelnym i bardzo delikatnym charakterze, dlatego też trafią w wiele gustów.

Jak każda herbata tak i liściasta herbata oolong ma wiele cennych właściwości. Napar stymuluje organizm i delikatnie go pobudza. Działa także wspierająco na oczyszczenie organizmu i wspomaga działanie antyoksydacyjne przeciwdziałając niektórym typom nowotworów. Wspomaga profilaktykę chorób serca i przeciwdziała otyłości.

Gdzie kupić oolong

Różnorodność herbat oolong to wspaniała podróż po herbacianych świecie. Po te najlepsze, ale i też codzienne zapraszamy na fiveoclock.eu. W szeregach naszych herbat można znaleźć takie klasyki jak Oolong Oriental Beauty czy Formosa Oolong Dung Ting oraz rarytasy, których produkcji jest zgoła minimalna – jak Japan Oolong czy Olong Kangra Valley Dharmasala FF.

Mniej

Wyświetlanie wszystkich wyników: 13

Sprawdż opinie 21,00 42,00 

Jasny oolong dodatkowo aromatyzowany mlekiem. Subtelność i łagodność naparu jest doceniana przez...

Sprawdż opinie 18,50 37,00 

Indyjska herbata, lekka i jedwabista w pierwszym parzeniu, w drugim zyskująca odrobinę...

27,50 55,00 

Nisko utleniany oolong z prowincji Fujian. Delikatny i aksamitny, pozbawiony goryczki. Aromat...

80,00 160,00 

Niezwykłej klasy chiński oolong mocno utleniany. Pochodzi z gór Wuji z Fujian....

6% taniej!
Sprawdż opinie 32,50 65,00 

Niezwykłej urody listki tajlandzkiej herbaty uformowane na kształt regularnych perełek, które po...

Sprawdż opinie 12,00 24,00 

Tajwański oolong o przyjemnym, lekko owocowym smaku. Niuans posmaku drzewnego i lekko...

33,50 67,00 

Pochodzący z Chin oolong o średnim poziomie oksydacji. Orzechowa zwiewność z lekko...

43,00 86,00 

Tajwański oolong o barwnych, mieniących się liściach. Subtelny zapach i zbalansowany smak...

42,00 84,00 

Kunsztowna tajwańska herbata o ciasno zwiniętych liściach. W smaku wyczuwalna kwiatowa słodycz...

49,50 99,00 

Wysokogórski pół-oksydowany oolong z rejonu Ali Shan. Kwiatowy i świeży aromat ukryty...

Sprawdż opinie 34,50 69,00 

Herbaciana ciekawostka wprost z egzotycznej Tajlandii. Lekka i deserowa, delikatnie utleniona herbata...

70,00 140,00 

Tajwański oolong wysokoutleniany. Subtelna w smaku, bez goryczki. Dominuje w niej smak...

75,00 150,00 

Japoński oolong o niższym stopniu oksydacji. Napar w złotym kolorze skrywa w...