Herbata czarna klasyczna

Czarne herbaty to ciekawa i szeroka grupa pod względem bukietu aromatycznego. Pełna oksydacja, wysoka zawartość teiny i różnorodność mocy naparu, to ich najważniejsze cechy. Uniwersalny, codzienny charakter sprawia, że pasują do ulubionych dodatków takich jak miód czy śmietanka. Wśród naszych pozycji znajdują się także unikatowe specjały, których degustacja dostarcza wyjątkowych doznań.

Więcej

Herbata czarna liściasta

Za początki czarnej herbaty uznaje się lata panowania chińskiej dynastii Ming, gdy herbata zaczęła docierać do Europy.

Jest oczywiście wiele legend związanych z powstaniem czarnej herbaty – jedna z najpopularniejszych mówi o zalaniu całego ładunku liści herbaty. Aby zminimalizować straty herbata została wysuszona i sprzedana. Jej smak zachwycił i tak zdobyła ona serca mieszkańców Starego Kontynentu.

Zmylić może nieco stosowana nomenklatura, gdyż w Chinach o herbacie tego typu mówi się hong cha, czyli dosłownie herbata czerwona. W Europie przyjęło się oceniać herbatę po kolorze suszu – stąd mówimy „herbata czarna”, natomiast w Chinach ocenia się ją na podstawie koloru naparu.

Ze względu na duży popyt rynku herbatę czarną produkuje się w wielu krajach, jak np. Chiny, Cejlon (Sri Lanka), Indie (Assam i Darjeeling), Kenia, Rwanda czy Nepal.

Gatunki herbaty czarnej

Nazwy odmian czarnych herbat liściastych zwykle są związane z regionem pochodzenia. I tak znajdziemy np.:

Golden Yunnan oraz Golden Yunnan Superior – czarne herbaty liściaste pochodzące z chińskiej prowincji Yunnan.

Przedrostek Assam – wskazuje na region Indii, gdzie rośnie Camellia assamica; natomiast Darjeeling to wysokogórski region leżący u samego podnóża Himalajów, gdzie znajdziemy herbaty nazywane „szampanami wśród herbat”.

Na Cejlonie nazwy herbat są bardzo często związane plantacjami i regionami wysypy, z których pochodzą np. Ceylon Dimbula.

Czym charakteryzuje się dobra czarna herbata?

Najważniejszy w czarnej herbacie jest oczywiście liść. Dobra czarna herbata to taka, która składa się w głównej mierze z liści, nie z pyłu herbacianego. Na etykietach herbacianych można bardzo często znaleźć oznaczenia, składające się z ciągu znaków, które określają jakość liści użytych w czarnej herbacie.

Wszystko wydaje się skomplikowane, ale najprostsza zasada mówi, że im lepszy liść tym dłuższa nazwa. Jedynka dodawana na końcu określa liście jeszcze wyższej jakości – można je odnieść do 1 klasy. Herbaty w piramidkach, które najczęściej spotykamy na sklepowych półkach supermarketów to Dust lub Fannings, czyli pył herbaciany, który parzy się szybko, a jednocześnie mocno.

Czy dobra czarna herbata to herbata o największym liściu? Jakościowo, zdecydowanie tak. Należy jednak pamiętać, że ważny (jak nie najważniejszy) jest smak, który jest wypadkową wielu czynników, m.in.: pogody, klimatu, ilości opadów i słońca, wysokości uprawy, regionu, jakości gleby.

Właściwości czarnej herbaty

Czarna herbata to przede wszystkim codzienność. Pijamy ją do śniadania, często w trakcie dnia lub do kolacji. To na jej bazie tworzone są kultowe herbaty aromatyzowane takie jak Earl Grey czy Chai Masala.

Jednak smak to nie wszystkie jej zalety. Ma ona także wiele właściwości, które korzystnie wpływają na organizm. Jest bogata w makro i mikroelementy. Taniny w niej zawarte wpływają dobrze na pracę układu pokarmowego, a polifenole spowalniają procesy starzenia się komórek i odpowiadają za działania pomocne w prewencji chorób nowotworowych oraz sercowo – naczyniowych.

Czarna herbata jest także bogata w teinę, związek, który działa stymulująco na organizm. Wśród czarnych herbat najwięcej będą miały jej herbat typu Assam. Teina działa wolniej i subtelniej niż kawowa kofeina. Pobudzenie pochodzące z herbaty jest delikatniejsze, ale trwa dłużej. Najbardziej bogate w teinę są herbaty, których liście były zbierane wcześnie (np. Darjeeling Lotniczy) oraz takie, które mają dużo fleszy.

Czarna herbata sklep online

Gdzie kupić czarną herbatę? Sklep fiveoclock.eu ma szeroką ofertę czarnych herbat liściastych oraz pakowanych w oryginalne piramidki do parzenia ekspresowego. Wśród naszych propozycji można znaleźć zarówno herbaty codzienne jak i wysoko wyselekcjonowane rarytasy. Jest to bardzo różnorodna oferta, a wiele herbat dostępnych jest jedynie w sklepie internetowym.

Mniej

Wyświetlanie 1–16 z 39 wyników

Sprawdż opinie 34,50 69,00 

Chiński specjał z Yunnan o wielu złotych liściach. Smak głęboki i zdecydowany....

Sprawdż opinie 29,00 58,00 

Czarna chińska herbata z plantacji Fujian. Napar jest intensywny i wyrazisty. Miłe...

Sprawdż opinie 14,50 29,00 

Klasyczna czarna herbata z chińskiej prowincji Yunnan. Winna nuta na tle poddymionego,...

21,50 43,00 

Napar w ciemno-miedzianym kolorze pachnie lekko korzennie. Smak miodowy i korzenny z...

Sprawdż opinie 13,50 27,00 

Czarna herbata z Tajwanu. Napar bez goryczki z dominującym aromatem dymno -...

Sprawdż opinie 29,50 59,00 

Herbata pochodząca z indyjskiego regionu Darjeeling. Liść o fleszowym charakterze przedstawia kunszt...

30,00 60,00 

Wysokiej klasy czarna chińska herbata o charakterystycznych złotych i brązowych liściach. Smak...

18,50 37,00 

Czarna, kolumbijska herbata. Przyjemne połączenie subtelnej goryczki z odświeżającą winnością i nutami...

Sprawdż opinie 35,00 

Czarna herbata pochodząca ze Sri Lanki. Liście gradacji BOP1 pozbawione zostały pobudzającej...

36,50 73,00 

Wysokiej klasy chińska herbata z prowincji Yunnan. Wyselekcjonowane sprężyste liście wraz ze...

Sprawdż opinie 14,50 29,00 

Nieco odmieniona propozycja czarnej mieszanki w stylu wschodniofryzyjskim. Kompozycja czarnych herbat z...

34,00 

Klasyczna czarna chińska herbata. Ciemne listki dają  bordowy napar o intensywnym i...

27,50 55,00 

Doskonała herbata pochodząca z zachodniego regionu Gruzji. Deserowe niuanse czekolady, orzechów i...

14,50 29,00 

Przedstawiamy Państwu odświeżoną „Filiżankę Admirała”. Doskonały duet smakowy codziennej herbaty yunnan z...

Sprawdż opinie 14,50 29,00 

Nasza tradycyjna kompozycja w zupełnie nowej odsłonie. Doskonałe połączenie dwóch cenionych herbat:...

32,50 65,00 

Herbata pochodząca z jednego z najstarszych ogrodów Darjeeling - Ambootia. Klarowny napar...