Kategorie bloga

Dowiedz się więcej - uprawa herbaty

3632 Views 293 Liked
Uprawa herbaty ma niezwykle rozbudowany system zasad i warunków, jakie muszą zostać spełnione, aby móc wyhodować liście najwyższej jakości. Na ostateczny smak i aromat naparu herbacianego ma wpływ wiele różnych czynników. Oczywiście na pierwszym miejscu jest jakość krzewu i warunki klimatyczne. Jednakże znaczenie mają także takie elementy jak: czas zbioru, proces suszenia i utleniania. Na przestrzeni lat eksperymentowano z uprawą herbaty, co zaowocowało, że dziś możemy cieszyć się bogatą różnorodnością smaków i aromatów tego klasycznego naparu. 

Najważniejszy jest klimat

Optymalne warunki do uprawy herbaty mają te miejsca, które charakteryzują się klimatem gorącym i wilgotnym. Dodatkowo gleba powinna być żyzna o odpowiednio kwaśnym odczynie oraz łatwo przepuszczalna. W takich okolicznościach zbiory można przeprowadzać nawet do pięciu razy w roku! Krzew herbaciany nie lubi zbyt niskiej temperatury, jeśli taka się pojawi po prostu przestaje rosnąć. Jednocześnie zbyt wysoka temperatura w połączeniu z brakiem odpowiedniego nawodnienia może doprowadzić do zbyt szybkiego parowania i zahamowania wzrostu.  Najlepiej, gdy opady są często, nasłonecznienie duże, a gleba dobrze napowietrzona.

Gdzie rośnie herbata?

Granica strefy o klimacie subtropikalnym, czyli 38 równoleżnik północny i południowy wyznaczają obszar, w którym możliwa jest otwarta uprawa herbaty. Istnieją w nim najlepsze warunki dla krzewu herbacianego. Warto jednak zaznaczyć, że w większości krajów, poza Chinami, krzewy herbaciane rosną w ściśle ograniczonych i określonych miejscach.  Obecnie na skalę przemysłową uprawia się herbatę w ponad trzydziestu krajach. Jednakże specjalistami w tej dziedzinie są przede wszystkim regiony Azji i Afryki. Najwięcej herbaty produkuje się w:
  • Chinach (prowincje: Yunnan, Syczuan, Hunan, Fujian, Zhejiang, Anhui, Jiangsu, Guangdong) 
  • Indiach (prowincje: Assam,Darjeeling, Nilgiri)
  • Sri Lanka (prowincje: Uwa, Dimbula i Nuwara Eliya,Galle,Matara, Sabaragamuwa)
  • Indonezja (Jawa, Sumatra)
  • Tajwan (niemal cała powierzchnia kraju. Najsłynniejsze zbiory pochodzą z powiatu Nantou) 
  • Japonia (prowincja Shizuoka, Kyoto, Kagoshima, Nagasaki, Fukuoka)
  • Nepal (Dystrykty Ilam, Panchthar, Dhankuta, Terhathum, Sindhulpalchok i Kaski)
Najlepszej jakości herbatę dostarczają mniejsze plantacje wysokogórskie, które są oddalone od cywilizacji i charakteryzują się doskonałymi warunkami klimatycznymi. To właśnie z nich pochodzą liście najwyżej klasy, z których tworzy się doskonałą herbatę. 
Posted in: Aktualności