Kategorie bloga

Terroir a smak kawy

2548 Views 1180 Liked
Jest wiele czynników, które mają wpływ na jakość ziaren kawy, a tym samym na jej późniejszy smak i aromat. Dzisiaj omówimy przykład czynnika, który ma ogromne znaczenie dla rozwoju kawowca, a określa się go mianem terroir.

Czym jest terroir?

Terroir można przetłumaczyć i rozumieć jako grunt, gleba czy też ziemia. Jest to jednak pojęcie zdecydowanie szersze. Obejmuje ono wszelkie warunki środowiska, w jakich rozwija się kawowiec. A zatem w rozumieniu kawowym terroir to: skład gleby oraz jej wilgotność, wilgotność powietrza, ilość słońca, częstotliwość opadów, nachylenie terenu oraz wysokość nad poziomem morza. Terroir to unikatowe warunki, które panują w danym miejscu, gdzie rośnie kawa. Terroir, obok oczywiście obróbki oraz cech osobowych poszczególnych roślin, jest czynnikiem, który w znaczącym stopniu wpływa na smak kawy. Dokładnie ta sama roślina posadzona w dwóch różnych miejscach da kawę o zupełnie innym smaku.

Wysokość nad poziomem morza i położenie geograficzne

To jeden z czynników, który najczęściej znajduje się na torebkach z kawą. Sugeruje to jego znaczący wpływ na ziarna i smak kawy. I pośrednio właśnie tak jest. Kawy, które rosną wyżej, są nastawione na specyficzne warunki. Dojrzewają wolniej, co ma odzwierciedlenie w bardziej złożonym smaku i aromacie. Czas zbiorów zależy od położenia geograficznego. W klimacie podzwrotnikowym, gdzie panują wysokie temperatury oraz podział na sezon suchy i deszczowy, najlepszą wysokością dla uprawy jest przedział 600 -1200 m n.p.m. . W tych warunkach owoce kawowe w jednym sezonie rosną, w drugim dojrzewają. Przykładem państw tej strefy są: Meksyk, Jamajka, Zimbabwe oraz częściowo Brazylia. Natomiast w klimacie równikowym (m.in. Kenia, Kolumbia) kawa rośnie na wyższych wysokościach (1200 - 2100 m n.p.m.). Dzięki częstszym opadom deszczu kawa może owocować w tych regionach przez cały czas, co sprowadza się do dwóch zbiorów w ciągu roku — pierwszego w okresie największych opadów, drugiego w okresie opadów najmniejszych.

Gleba

Czyli właściwie geneza słowa terroir. Skład gleby to bardzo ważny czynnik, który kształtuje smak kawy. Ilość minerałów, która jest dostępna dla ziarna, będzie miała wpływ na smak oraz body, czyli tzw. gęstość kawy. Kawowce preferują gleby żyzne i powulkaniczne, które są bogate w minerały. Wpływ człowieka na smak kawy Niewątpliwie terroir jest bardzo ważny, jednak końcowe zadanie nadania kawie smaku zależy od człowieka. To menedżer plantacji decyduje o czasie zbioru – to on odpowiada z to, aby owoce kawowca, które będą zbierane były dojrzałe i nieporażone chorobami. Tutaj najważniejsza jest współpraca człowieka z naturą. Na ostateczny smak kawy będzie miał wpływ także proces wypalania, który jest ściśle kontrolowany przez wysoko wyspecjalizowanych coffeeroasterów.
Posted in: Aktualności