Kategorie bloga

Jak oksydacja wpływa na kolor liścia i naparu?

4335 Views 270 Liked

W szerokiej puli herbat na całej Ziemi ten szlachetny napar występuje w bardzo wielu wariacjach, stylach czy metodach parzenia. Wprowadzono formalny podział na sześć kolorów, które mają określać ogólny charakter herbat do nich należących. Znacząco różnią się one między sobą smakiem i wyglądem. Jednakże żadna z nich nie jest czerwona czy żółta już na krzewie, za różnicę w kolorach odpowiada obróbka świeżo zebranych listków, w której dominuje jeden proces — oksydacja.

Czym jest oksydacja?

Jest to proces bardzo powszechny, z którym mamy do czynienia niemalże na co dzień. Ciemnienie ugryzionego jabłka, które zostawiliśmy na blacie w kuchni czy czernienie pokrojonych ziemniaków — to właśnie naoczne dowody oksydacji. Polega ona na tym, że związki chemiczne łączą się z tlenem, czyli tzw. utlenianie. W przypadku herbat to właśnie oksydacja wpływa na to, jaki kolor i smak będzie miała ostatecznie herbata. Podstawową zmienną jest przedział czasu, w którym pozwala się świeżym liściom łączyć z tlenem — im dłużej tym będą ciemniejsze. Proces ten może zostać stymulowany, aby trwał dłużej, lub zostaje on zatrzymany. Wszystko to zależy od tego, jaki rodzaj herbaty ma powstać.

Minimalna oksydacja

Herbaty możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie: jasne oraz ciemne. Nisko i średnio utlenione herbaty będą wykazywały się lekkim smakiem, jasnym liściem i subtelniejszym naparem. To może być zaskoczeniem, ale biała herbata nie jest najjaśniejszą i najmniej oksydowaną herbatą. Przeważnie produkuje się ją z młodych pąków, które po zerwaniu i delikatnym utlenieniu nabierają charakterystycznej srebrzystej barwy. Liście zielonej herbaty są z kolei bliżej naturalnego koloru - po zerwaniu rozpoczyna się wyścig z czasem tak, aby jak najmniej tlenu weszło w reakcję ze związkami w liściach. W tym celu podgrzewa się je, dzięki czemu zatrzymuje się uwalnianie enzymów, które mogłyby reagować z tlenem.

Kontrolowane utlenianie

Pomimo tego, że oksydacja nie zawsze jest pożądana, to w przypadku niektórych herbat jest kluczowa dla ich unikalnego charakteru. Takimi herbatami są, chociażby oolongi, które pobudza się do reagowania z tlenem w kontrolowany sposób. Proces ten zatrzymuje się w określonym momencie, co pozwala herbacie uzyskać wyjątkową słodycz, za którą jest szczególnie ceniona. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku herbat czarnych, których nazwa pochodzi od koloru przetworzonego liścia. Czernienie zachodzi tam niemalże całkowicie, co pozwala im nabrać unikalnego smaku i charakteru. Oksydacja to nieodłączny element produkcji herbaty, którego opanowanie sprawiło, że dziś możemy cieszyć się wieloma różnymi rodzajami herbat.

Posted in: Aktualności