Kategorie bloga

Rozsmakuj się w klasyce – China Milky Oolong 

2991 Views 1030 Liked
Parzenie herbaty i jej picie jest ważnym elementem wielu kultur i towarzyszy ludzkości już od wieków. Pierwsze zapiski związane z herbatą pojawiły się około X wieku p.n.e. Historycy szacują jednak, że wytwarzanie naparu z jej liści miało miejsce na początku rozwoju cywilizacji. Odpowiednio sporządzony napar przy użyciu wysokiej jakości składników jest nie tylko zdrowy, ale i dostarcza wielu walorów smakowych. W obecnych czasach, przy wzmożonej masowej produkcji herbat wątpliwej jakości, warto postawić na sprawdzone klasyki. Rozpoczynamy tym samym serię artykułów, w którym przybliżymy historię i właściwości tradycyjnych odmian herbaty z różnych części świata. Na początek przedstawiamy Wam China Milky Oolong.

Dlaczego jest taka wyjątkowa?

Przede wszystkim jest najsłynniejszą przedstawicielką herbat turkusowych. Swoje właściwości i kolor zyskuje dzięki nietypowemu procesowi uprawy. Listki stymuluje się do reakcji z tlenem co powoduje ich czernienie. Proces ten przerywa się zanim herbata nabierze ciemnego koloru. Tradycyjnie China Milky Oolong wyróżniała się mlecznym aromatem bez ingerencji człowieka. Wpływ na to miały dwie rzeczy: po pierwsze odmiana krzewu herbacianego, po drugie klimat, w jakim był on uprawiany. Wzrost popularności tego naparu spowodował, że zachowując klasyczny sposób produkcji nie dałoby się zaspokoić ogromnego zapotrzebowania. Opracowano więc technikę takiego aromatyzowania herbaty, by jak najlepiej oddać oryginalny smak naparu. Delikatne listki poddawano działaniu pary wodnej pochodzącej z mieszanki wody i serwatki. Aby na dłużej zachować unikalny aromat, pieczołowicie zawijano je w drobne perełki.

Parzenie China Milky Oolong

Największą jej zaletą jest to, że drobno zwinięte listki doskonale sprawdzają się przy wielokrotnym parzeniu, gdyż z każdym kolejnym zmieniają się walory smakowe. Pierwsze urzeka nas słodyczą, która stopniowo przechodzić będzie w stronę eleganckiego, drzewnego smaku. Istnieje również przekonanie, że najlepszą wersję naparu uzyskujemy dopiero za trzecim parzeniem. W Chinach sam proces przygotowywania herbaty jest sztuką samą w sobie, gdyż zalane wodą listki rozwijają się w naczyniu tworząc tzw. taniec herbaty. Wszystko to w połączeniu sprawia, że ta herbata nie tylko cieszy zmysły smaku, ale także zapewnia wyjątkowe doznania estetyczne.
Posted in: Aktualności