Kategorie bloga

Herbata owocowa - czyli co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą?

4737 Views 1110 Liked

Herbata owocowa to bardzo szerokie, codzienne pojęcie. Używamy go zamiennie zarówno do nazywania herbat z dodatkiem owoców, jak i mieszanek stworzonych z samych owoców. Jednakowoż nie jest ono do końca poprawne, a już na pewno nie jest dokładne.

Herbata owocowa to bardzo szerokie, codzienne pojęcie. Używamy go zamiennie zarówno do nazywania herbat z dodatkiem owoców, jak i mieszanek stworzonych z samych owoców. Jednakowoż nie jest ono do końca poprawne, a już na pewno nie jest dokładne.

Susz owocowy i herbata z dodatkiem owoców, pomimo wspólnego elementu w nazwie, jak również w składzie - to dwie, zupełnie różne mieszanki.

Herbatę z dodatkiem owoców otrzymujemy z połączenia liści Camellia sinensis lub Camellia assamica z owocami. Może być to zielona herbata, czarna, oolong, Pu-Erh lub biała. Innymi słowy to liście z rośliny herbacianej połączone z owocami. W naparze, który otrzymamy znajdą się zarówno związki pochodzące z owoców, jak i herbaty. Takie połączenie będzie działało pobudzająco (jego moc będzie zależała od użytej herbaty), ale będzie bogate także w witaminy.

Susze owocowe natomiast to mieszanki, których składnikami są jedynie owoce i kwiaty. Takie połączenia są bezpieczne dla dzieci, można je pić w większych ilościach, gdyż nie podnoszą ciśnienia.

W skład zarówno jednych, jak i drugich wchodzą owoce w różnej formie:

  • Owoce suszone – jest to chyba najbardziej znana metoda, a owoce w ten sposób można przygotować nawet w domu. Polega ona na pozbyciu się wody poprzez wysoką temperaturę. Suszony owoc jednak zwykle będzie mniej aromatyczny i będzie miał mniej witamin – podczas procesu suszenia olejki eteryczne zawarte w owocu, które odpowiadają za smak, będą się ulatniać, a część witamin ulegnie rozpadowi. Niektóre owoce też nie nadają się do suszenia.
  • Owoce kandyzowane – najczęściej są to cząstki ananasa, papai czy imbiru. Proces kandyzowania polega na użyciu gorącego syropu cukrowego, którym zalewa się owoce lub na gotowaniu ich w owym syropie. Tak otrzymane mają na sobie warstewkę cukru, która podczas parzenia się rozpuszcza i delikatnie słodzi całość naparu. Kandyzowanie owoców także można przeprowadzić w domu.
  • Owoce liofilizowane – jest to metoda typowo laboratoryjna, która polega na suszeniu sublimacyjnym – czyli mrożeniu świeżych owoców, a następnie rozmrażaniu ich w obniżonym ciśnieniu. W ten sposób woda jednocześnie zamarza i odparowuje. Dzięki temu procesowi zachowuje się w owocach więcej wartości odżywczych, jak i aromatów. Podczas parzenia, gdy dostaną one wody mocno zyskują na objętości i można je śmiało zjeść.

Zarówno mieszanki owocowe, jak i herbata z dodatkiem owoców, są świetnym rozwiązaniem na upalne, letnie dni. Parzone tradycyjnie do śniadania, w wersji Cold Brew na spotkanie z przyjaciółmi lub Iced Tea dla dzieci. Zachwycają swoją różnorodnością i są doskonałą alternatywą dla słodkich napojów.

Posted in: Aktualności