Kategorie bloga

Poniedziałkowa kawa z Chemeksu!

4579 Views 719 Liked



Chemex to ikona wzornictwa amerykańskiego lat 30. i 40. W 1958 uznany za „jeden z najlepiej zaprojektowanych produktów czasów współczesnych”. Znajduje się nawet w nowojorskim Museum of Modern Art. Kawę parzoną w ten sposób pijał sam James Bond (ten książkowy). Chemex jest jednocześnie sprzętem do parzenia, jak i podawania kawy – dzięki swojej budowie może służyć także jako karafka. Filtr używany w Chemeksie należy do najgrubszych (jest zdecydowanie grubszy niż ten z aeropressu), dzięki czemu na jego powierzchni osadza się wiele związków. Jest on wielowarstwowy i dokładnie filtruje cały napar.
Kawa z Chemeksu posiada kilka wyjątkowych cech:
• jest delikatniejsza,
• ma czysty smak – filtr zatrzymując ciężkie związki, uwypukla lekkie i owocowe posmaki, które są w kawie,
• ma lekki smak – dominują w nim subtelne akcenty, których podczas parzenia wrzątkiem lub w kawiarce nie zawsze jesteśmy w stanie wyczuć,
• gruby filtr gwarantuje, że drobiny kawy nie przejdą do naparu, dzięki czemu jest on niemalże klarowny, wręcz herbaciany w kolorze.

Jak przygotować kawę w Chemex?

Parzenie kawy w chemexie może wydawać się skomplikowane, ale już po kilku razach dochodzi się do wprawy. Oto najważniejsze kroki o jakich należy pamiętać parząc kawę w Chemeksie!
1. Dokładnie składamy filtr i umieszczamy w szyjce naczynia – potrójną warstwą w stronę dzióbka.
2. Gorącą wodą przepłukujemy filtr, jednocześnie nagrzewając Chemex. Wodę wylewamy.
3. Stosunek kawy powinien wynosić 6-7g/100 ml wody. Kawa powinna być średnio lub grubo zmielona – ok 0,5-1 stopnia grubiej niż drip. Woda powinna mieć 90-95°C.
4. Preinfuzja – zalewamy całą kawę wodą na ok. 30 sekund (ilość wykorzystanej wody powinna wynosić 2,5x masa użytej kawy). Następuje wtedy tak zwany blooming kawy (można powiedzieć, że pęcznieje i bąbelkuje). Pozbywamy się w ten sposób pozostałego w ziarnach CO2.
5. Zalewamy kawę partiami (po ok. 50 ml), wykorzystując pozostałą wodę. Pilnujemy, by pomiędzy zalaniami powierzchnia fusów nie przeschła. Zalewanie powinno być wykonywane okrężnymi ruchami – zaczynamy od środka, następnie dookoła, jak najbliżej ścianek i kończymy na środku.

Jak dobrać kawę do Chemeksu?

Do Chemeksu idealnie pasują kawy o złożonym bukiecie smakowym, w tym cała gama kaw Speciality (szczególnie te o owocowych lub kwiatowych posmakach). Lekkość i subtelność kawy z Chemeksu potrafi przekonać nawet tych najbardziej negatywnie nastawionych do czarnego napoju! Stawiamy głównie na 100% arabiki o jasnym i średnim stopniu palenia. Idealne są kawy, które określa się mianem singli, czyli pochodzące z danej plantacji lub z konkretnego, niewielkiego regionu w danym kraju. Wybitnie sprawdzą się kawy z Afryki o lekkich, owocowych posmakach. Jeśli jednak szukamy w kawie słodyczy, nuty orzecha czy czekolady - polecamy wybrać kawy z Ameryki Południowej i Środkowej o bardziej deserowych nutach.

Posted in: Aktualności