Kategorie bloga
Powrót Goishicha do Five o'clock!
Do Five o'clock wróciła jedna z bardziej nietypowych herbat japońskich - Japan Goishicha! Goishicha to dosłownie tłumacząc – „herbata jak kamienie Go”, ponieważ jej kształt przypomina pionki, których używa się w japońskiej grze Go.
Historia herbaty Japan Goishicha
Goishicha to jedna z niewielu prawdziwie fermentowanych herbat. Może się ona pochwalić ponad czterema wiekami tradycji. Jednak w erze Showa (1926-1989) jej produkcja praktycznie zanikła. W całej Japonii pozostało tylko kilka osób, które znały proces produkcji. Na uwagę zasługuje jedna rodzina – Ogasawara – która produkowała ten typ herbaty i kontynuowała tradycję jej wytwarzania. W 2002 roku żyły jedynie dwie osoby, znające sztukę produkcji Japan Goishicha. Dzięki zwiększonemu zainteresowaniu i rządowym dotacjom udało się przywrócić produkcję Japan Goishicha. Jednak nadal nie są to bardzo wysokie ilości.
Produkcja herbaty Japan Goishicha
Herbata najczęściej jest zbierana w czerwcu i lipcu. Zbierane są zarówno młode liście, jak i te nieco bardziej rozwinięte. Proces produkcji wymaga ogromnej precyzji i dwustopniowej fermentacji – stąd nazywany jest Nidan hakkō.
Zaraz po zerwaniu liście poddawane są parowaniu. Na tym etapie produkcji można spotkać wśród suszu także mniejsze i większe gałązki. Parowanie trwa około 2-3h, a soki, które wypuszczają liście są zbierane w celu późniejszego użycia. Po tym czasie większe gałęzie są usuwane, a liście rozkłada się na matach. Następnie liście są przenoszone do specjalnego pomieszczenia, które przypomina piwnicę. Układa się z nich około 50-70 cm stosiki i przykrywa kolejną matą (najczęściej maty są wykonane ze słomy). W tym momencie zachodzi fermentacja tlenowa, która trwa 7-10 dni. Jest to pierwszy etap dojrzewania herbaty. Kolejnym etapem produkcji jest umieszczenie liści w dużych beczkach. Liście są skrapiane wodą , która została zebrana podczas parowania, przykrywane pokrywką, a następnie obciążane kamieniami – tutaj bardzo ważne jest wypchnięcie powietrza spomiędzy liści. W ciągu 14-20 dni w beczce zajdzie fermentacja beztlenowa, którą prowadzą bakterie kwasu mlekowego. Ostatnim procesem jest wyciągnięcie liści z beczek, pocięcie ich na kwadraty i pozostawienie na macie, aby wyschły na słońcu.
Parzenie herbaty Japan Goishicha
Japan Goishicha nie była herbatą, którą pito. Większość jej produkcji była używana do potrawy zwanej chagayu – czyli ryżowej owsianki z herbatą. Obecnie Japan Goishicha to nietypowe doznanie herbaciane i herbata, którą się pije. Jednak znalazła ona także zastosowanie w kuchni – podobno nadzwyczaj dobrze komponuje się z sosami, które mają przeznaczenie do dań rybnych, a w składzie sos sojowy.
Herbatę można parzyć wrzątkiem, przez około 4 minuty. Liście mogą być ponownie zalewane- nawet do 5 razy! Poleca się jednak tą herbatę gotować. Jedną sztukę Japan Goishicha można zagotować w około 1,5-2l wody. Należy utrzymywać ją na niewielkim płonieniu, w stanie gotowania około 10 minut (dla intensywniejszego smaku można gotowanie przedłużyć do 15 minut).
Koniecznie spróbujcie tego nietypowego rarytasu prosto z Japonii!