Kategorie bloga

Kiperzy Five o'clock

2420 Views 595 Liked

Czy wy też spotkaliście się z porównaniem herbaty do wina? Oceniany jest kolor, aromat, nuty smakowe. Ważny jest region zbioru oraz jego czas, odmiana rośliny… Podobieństw jest więcej! Tak jak w świecie win, tak i w herbatach są osoby, które zajmują się oceną wszystkich tych cech.

Kim jest kiper?

Kiper to osoba, która zajmuje się testowaniem herbaty zawodowo. Głównym kiperem, czyli ekspertem od herbaty, w Five o’clock jest współwłaściciel firmy – Bartosz Siess. Dzisiaj zdradzimy Wam jak wygląda praca kipera! Plantatorzy i dostawcy, którzy chcą sprzedać swoją herbatę wysyłają próbki do testowania. Każda herbata jest dokładnie oceniania pod wieloma względami. Analizuje się jakość suchego liścia, a następnie otrzymany napar. Nie ma tutaj przypadków! Każda herbata parzona jest dokładnie w ten sam sposób, aby jak najbardziej precyzyjnie można było porównać liście między sobą. Na tej podstawie są zamawiane herbaty z poszczególnych plantacji. Gdy zamówiona herbata zostaje dostarczona – porównuje się ją z wcześniej otrzymaną próbką. Dopiero, gdy potwierdzona zostaje jakość dostawy, herbata trafia na sklepowe półki. To kiper tworzy opisy, które znajdziecie na naszej stronie internetowej oraz dobiera sposoby parzenia tak, aby napar oddawał cały, wyjątkowy smak liści i był jak najbardziej zbalansowany. Kiper nie tylko testuje herbaty już otrzymane. On także tworzy herbaty! Komponuje dodatki, dobiera bazę i określa aromaty. Wśród wielu wersji tej samej herbaty smakowej dobiera tą, której smak jest najlepszy!

Jak wygląda parzenie kiperskie?

Parzenie kiperskie to zawsze ten sam proces, wykorzystujący zunifikowane naczynia. Zestaw kiperski składa się z czarki, kiperówki i pokrywki. Dzięki parzeniu suszu w kiperówce, liście mają odpowiednio dużo miejsca, aby się rozwijać. Ilość liści, która jest używana w procesie to 2,5g. Zalewa się je wrzątkiem i parzy 5 minut. Są to zasady, których używa się zarówno do herbat czarnych jak i białych czy zielonych. To swego rodzaju "próba ciśnienia" dla herbaty dzięki której w naparze wyczuwalne są najlepsze jak i najgorsze jej cechy.

Parzenia testowe, które wykonujemy później mają na celu określenie najlepszego sposobu na przyrządzanie naparu. W takim wypadku tą samą herbatę parzymy w różnych temperaturach oraz czasach, dzięki którym możemy znaleźć połączenie temperatura-czas dające najbardziej zbalansowany napar.

Kiper to więcej niż tylko praca

Czułość na smaki, ich zmiany oraz siłę to coś, co można wypracować. Niektórzy mają predyspozycje, które sprawiają, że przychodzi im to łatwiej - inni muszą ciężko pracować, aby osiągnąć odpowiedni poziom czułości. Kiperowanie to nieco jak trening na siłowni - trzeba być systematycznym i ciągle trenować. Ogromnym źródłem doświadczenia i informacji są dla nas podróże odbywane w ramach inicjatywy Five o'clock Tea Expedition. Możliwość testowania herbat bezpośrednio na plantacjach, w towarzystwie tamtejszych kiperów to okazja do podpatrzenia i poznania tamtejszych tajników. W notatnikach z podróży znajduje się wiele ciekawych informacji, np. kiperzy z Assamu testują herbatę z różnymi dodatkami. Dzięki temu mogą zaproponować kontrahentom liście, które idealnie trafiają w ich zapotrzebowania. Korzystamy z tej wiedzy codziennie testując i opisując herbaty.

Kiper herbaciany to nie tylko zawód. To także pasja i kreatywność, których wyniki codziennie znajdujecie na półkach sklepów Five o’clock!

Posted in: Aktualności