Kategorie bloga
Właściwości zdrowotne Formosa Oolong Gaba
Fot. Five o'clock
Czym jest GABA? GABA jest aminokwasem, który pełni funkcję głównego neuroprzekaźnika wpływającego na aktywność układu nerwowego. Do głównych właściwości GABA należy:- wzmacnianie koncentracji i zdolności kojarzenia;
- zmniejszenie pobudliwości;
- wyciszenie, odprężenie;
- poprawa jakości snu;
- łagodzenie objawów lękowych;
- stabilizowanie ciśnienia krwi.
Zgodnie ze standardami technologicznymi minimalne stężenie kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) wynosi 150 mg / 100 g (maksymalny dopuszczalny poziom to 300 mg / 100 g). W przeciwieństwie do środków syntetycznych i narkotyków, kwas gamma-aminomasłowy z herbaty jest dobrze absorbowany przez nasze ciało. Ma działanie lecznicze, regenerujące i relaksujące.
Herbata GABA zyskała popularność w krajach Dalekiego Wschodu, Ameryce i Europie szczególnie wśród osób narażonych na stres. W Japonii herbata ta zyskała miano „herbaty biznesowej”, ponieważ jej picie przyczynia się do skutecznej pracy mózgu i podtrzymuje spokój.
Skąd GABA w herbacie?
W 1987 r. dr Tojiro Tsushida z Japońskiego Centrum Badań Herbaty Ministerstwa Rolnictwa, który zajmował się biochemią herbaty w ramach badań nad organicznymi sposobami konserwacji żywności, odkrył, że kwas gamma-aminomasłowy można wytwarzać w sposób naturalny. Wcześniej możliwe to było wyłącznie przez obróbkę chemiczną. Technologia naturalnej produkcji GABA polega na tym, że po ustaleniu stopnia oksydacji, ale jeszcze przed podgrzaniem, herbatę umieszcza się w specjalnym metalowym pojemniku na 8-10 godzin. Tam, w warunkach beztlenowych, pod wpływem ciśnienia i wysokiej temperatury, poddawana jest ona działaniu azotu. Końcowy produkt zawiera od 150 mg do 300 mg na 100 g kwasu gamma-aminomasłowego (GABA).W Tajwanie herbata ta produkowana jest od ponad dwudziestu lat. Produkcja Formosa Oolong Gaba odbywa się pod ścisłą kontrolą państwa. Tajwańska Stacja Badań nad Herbatą sprawdza zarówno jakość surowca, jak i jego przetwarzanie. Koszt herbaty zależy od surowego gatunku i od zawartości GABA w herbacie. Im wyższa zawartość, tym droższa jest herbata.
Wygląd i smak Formosa Oolong Gaba
Fot. Five o'clock
Herbata jest przyjemna dla oka. Flesz herbaciany - dwa listki i pączek wraz z łodygą zwinięty został na kształt małych kuleczek. W trakcie zaparzania herbata ukazuje swoje piękno, listki się otwierają ukazując tzw. „taniec herbaty”. Herbata jest bardzo przyjemna w smaku. Brak goryczki zachwyca amatorów subtelnych doznań. Mile zaskakuje też osoby wrażliwe na niuanse smakowe. Herbata wyróżnia się bardzo ciekawym profilem smakowym. Jest niezwykle aromatyczna i wonna. Zaskakuje złożonością smaków. Wyraźnie wyczuwalne są nuty ciemnej czekolady, kakao oraz orzecha laskowego, a także posmak dojrzałych owoców brzoskwini. W tle czuć delikatną kwiatową woń przypominającą lilie i frezje. Całość dopełnia wyczuwalny łagodny, dymny charakter.
Parzenie Formosa Gaba
Formosa Gaba jest wyśmienitą propozycją do delektowania się naparem o każdej porze dnia. Warto zadbać o właściwą oprawę tego momentu poprzez odpowiedni zestaw akcesoriów, a także klimat zrelaksowania i wyciszenia. Polecane jest parzenie herbaty w małych ilościach nie przekraczających 0,5 l. Istnieje możliwość 3-4 krotnego zaparzania tych samych listków wydłużając czas kolejnego parzenia o około 1 minutę. Co ciekawe, drugie i trzecie parzenie dostarcza najciekawszych doznań smakowych.
Parzenie można wykonać na dwa sposoby:
1) Listki zalewamy przegotowaną wodą o temperaturze 90 stopni Celsjusza. Parzymy metodą gong fu cha: 30-60 sekund. Przed parzeniem, warto wykonać tzw. pierwszy napar przepłukujący (ok. 10 sekund). Zmiękczy listki i „obudzi herbatę”.
2) Zaparzanie temperaturą 90 stopni C, czas parzenia około 2-3 minut.
Każdy z tych sposób pozwala zachować drogocenne właściwości zdrowotne.
Kto nie może pić Formosa Gaba?
Degustacja Formosa Gaba dostarcza wiele przyjemności, ale ze względu na silne oddziaływanie na układ nerwowy i obniżanie ciśnienia krwi, nie powinny jej pić kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby z ciężką niewydolnością nerek i z chorobami układu krwionośnego.