Kategorie bloga

Historia Jednej Herbaty - Thailand Jingshuan Oolong

3649 Views 212 Liked

Historia Jednej Herbaty zabiera Was dzisiaj do wielobarwnej Tajlandii! Nasz Thailand Jingshuan Oolong jest przedstawicielem tamtejszego kunsztu produkcji herbaty.

Herbata oolong – herbata turkusowa, herbata niebieska, herbata smocza…

Jak wiele opowieści, tak wiele określeń dla herbaty liściastej oolong. Oolong jest określeniem, które wzięło się od pierwotnej nazwy – wulong. Chińczycy wypowiadają to słowo jako „ulon”, co Anglicy zmiękczyli do słowa „oolong”, które następnie rozprzestrzeniło się po krajach europejskich. Wulong oraz oolong to jedne z najbardziej rozpowszechnionych międzynarodowo nazw. Od legendy o smoku z kolei pochodzą nazwy: herbata czarnego smoka i czarna perła. Oolongi są także nazywane od koloru świeżo parzonych liści - herbata nefrytowa czy herbata szmaragdowa. Często są one mylone z herbatami niebieskimi. Oolong sam w sobie nie jest herbatą niebieską. Bywa natomiast nazywany herbatą turkusową od mieniących się liści. Wnętrze liści jasnych oolong po zaparzeniu przybiera głęboką, piękną barwę i mieni się wieloma kolorami - dlatego ta grupa bywa nazywana herbatą turkusową. Napar klasycznego oolonga nie przybiera jednak niebieskiego odcienia. Herbatą niebieską powinna być nazywana jedynie mieszanka zawierająca klitorię ternateńską. Dzięki liściom klitorii zaparzony napar ma charakterystycznie niebieski odcień.

Herbata w Tajlandii

Podobno herbata pojawiła się w Tajlandii około 1961 roku razem uciekinierami z Chin. Trafili oni do północnej części kraju, gdzie się osiedlili i wkrótce potem zajęli uprawą herbaty. Chiang Rai to górzysty region, który w Tajlandii uznawany jest za idealne miejsce do uprawy tej rośliny. Początkowo używano herbaty, która rosła tam jako dzikie krzewy, z czasem jednak sprowadzono tajwańskie kultywary krzewu herbacianego. Wraz z herbatą przybyli tajwańscy mistrzowie herbaty, którzy przekazali mieszkańcom Chiang Rai tajniki uprawy i produkcji.

Historia Jednej Herbaty – Thailand Jingshuan Oolong

Nasz tajlandzki oolong pochodzi ze wspomnianej wcześniej prowincji Chiang Rai, w północnej części Tajlandii. Ogrody w tamtym regionie usytuowane są na wysokości 1300 – 2300 m n.p.m. i okalają je lasy. Podobno w sezonie można zbierać świeże pączki herbaciane co 45 dni! Po wstępnym więdnięciu i podgrzaniu listki są rolowane dokładnie 36 razy, co nadaje im pięknego kształtu perły. Dzięki temu zabiegowi podczas parzenia herbaty możemy podziwiać niesamowite zjawisko „tańca herbaty”. Listki rozwijają się ukazując swoje wnętrze,a napar zaskakuje świeżością oraz słodką, kremową nutą. Thailand Jingshuan Oolong to herbata idealna do wielokrotnego parzenia, dlatego polecamy przygotowywanie jej w mniejszych naczyniach. Każde następne parzenie należy wydłużyć w stosunku do poprzedniego, maksymalnie o minutę.
Posted in: Aktualności