Kategorie bloga

Rozsmakuj się w klasyce - Japan Sencha Uji Premium

4698 Views 230 Liked
Kraj kwitnącej wiśni znany jest na całym świecie ze swojej ceremonii parzenia herbaty. Tradycja ta wciąż jest obecna i kultywowana we współczesnej Japonii. Przygotowywanie naparu, a następnie jego picie jest niezwykle ważnym elementem życia rodzimych mieszkańców. Najsłynniejszym rodzajem herbat z tego kraju są: matcha i sencha. W dzisiejszym poście przybliżymy drugą z nich.

Początek tradycji

Jednym z najważniejszych regionów w japońskiej kulturze herbacianej jest Uji. Znajduje się ono w prefekturze Kioto. Nie była to pierwsza plantacja, która pojawiła się w tym kraju, ale związana jest ona z początkiem historii herbaty w Japonii w ogóle. Pierwsze wzmianki o herbacie sięgają aż IX wieku, jednakże wtedy ograniczano się do sprowadzania liści z Chin. Sytuacja uległa zmianie w 1191 roku, kiedy to buddyjski mnich imieniem Myoan Eisai zdobył nasiona krzewu herbacianego. Pierwszą (i w tamtym czasie jedyną) plantację herbaty założył w rejonie Toganoo. Mnich ten nie zatrzymał jednak nasion tylko dla siebie. Część z nich podarował swojemu przyjacielowi –  Myoe Shoninowi, który podjął decyzję o rozpoczęciu uprawy w rejonie Uji. Decyzja ta okazała się kluczowa dla rozwoju japońskiej herbaty. To właśnie tam nastąpił największy przełom w jej uprawie i produkcji. W tym rejonie również powstał i rozwinął się ceremoniał parzenia, który obecnie jest jedną najważniejszych tradycji w Japonii. Dodatkowo to właśnie z  Uji wychodzą się herbaty zacienione: Kabuse, Gyokuro, Matcha, a także dzisiejsza bohaterka – Sencha

Wyjątkowa metoda

Sencha Uji Premium stanowi zatem rezultat ośmiu stuleci ciężkiej pracy plantatorów, którzy od samego początku kładli szczególny nacisk na jakość i precyzję zbiorów. Jej słodki, morski smak jest spuścizną pieczołowicie opracowywanych metod obróbki liścia, którego zwija się  w drobne igiełki oraz podgrzewa gorącą parą. Natomiast kwiatowy smak z lekko słodowym akcentem jest odbiciem precyzji w zbiorze, który przypada na same początki herbacianych żniw. To doskonała pozycja do parzenia tradycyjnego i ceremonialnego.  Równie świetnie sprawdzi się jako herbata mrożona.
Posted in: Aktualności